Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience immersive gaming with the MAG 255F X24 gaming monitor. It features a 1920 x 1080 (FHD) panel, a 240Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 255F X24 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
AI Crosshair
The aim dot automatically changes color, making it visible at any time. If the color of the aim dot overlaps with the background color, it will be problematic for aiming.
AI Vision
The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors, bringing brightness to your day.
Smooth Rapidity and Accuracy
Equipped with a 240Hz refresh rate and 0.5ms (GtG, Min.) response time which has the benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports.
See Clearly, See Comfortably
Anti-Flicker and Less Blue Light technologies provide a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker and displaying lower levels of blue light. You can game for longer periods without experiencing eye fatigue.
MSI CONSOLE MODE
After the built-in HDMI CEC (Consumer Electronics Control) technology is connected to the PlayStation or Switch controllers, the controllers can be used to wake up the screen with different modes that can be adjusted for different devices.
SMOOTHEN OUT YOUR GAMEPLAY
The MSI Gaming Monitor is built with Adaptive Sync technology to achieve the smooth visuals for your gameplay. Adaptive Sync technology will sync the refresh rate of your monitor with your GPU to eliminate screen tearing or stuttering. The ultra-smooth and lag-free visuals that Adaptive Sync provide will allow you to enjoy the game the way it was meant to be enjoyed.
The most Vivid Display
The MSI monitor equipped with HDR Ready, produces images with more detail, a wider range of colors, and appearance more similar to what the human eye perceives compared to traditional monitors. It guarantees a superior gaming and multimedia experience by vividly rendering every detail with vibrant colors and exceptional clarity.
| Model | MAG 255F X24 |
| Screen Size (Diagonal) | 24.5" |
| Panel Type | Rapid IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | HDR Ready |
| Response Time | 0.5 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 2.0b 1 x DisplayPort 1.2a |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 557mm x 66mm x 327mm With Stand: 557mm x 220mm x 419mm |
| Weight | Without Stand: 3.24 kg With Stand: 5.10 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI MAG 255F X24 FHD (1920x1080) Gaming Monitor , 240Hz, Adaptive Sync, Rapid IPS, 24.5"
- 24.5" Rapid IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 240Hz
- Response Time: 0.5ms GtG
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- Adaptive Sync
- MSI AI Crosshair & AI Vision
- MSI Anti-Flicker & Less Blue Light Technologies
- 2 x HDMI 2.0b supports 240Hz
- 1 x DisplayPort 1.2a supports 240Hz
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: MAG 255F X24
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R3,228








